Hagyományosan a magyar nép építészetében e tájegységre jellemző, háromosztatú - szoba, pitvar, kamra-, vályogfalú, nádtetejű lakóház, mely az 1850-es évek közepén épült.
A Veres család 1913-ban vásárolta meg és egészen 1932-ig' éltek benne. Azt, hogy milyen is a ház - melyben egykor egy szegényparaszt lakott családjával - azt talán egykori lakója írhatja le leghitelesebben. A kiállítás alapját az 1930-as évek végi '40-es évek eleji szegényparaszti élet körülményei, mindennapi élethelyzetei adják. Nagy szerencse, hogy Veres Péter, aki élt és alkotott ebben a házban, irodalmi munkásságának központi elemévé tette ennek az életnek a bemutatását, ezért nagy segítségünkre vannak a művei.
Ezt figyelembe véve természetesnek tűnik, hogy megjelennek a kiállításban olyan „képek" a tárgyak nyelvén, amelyeket az író maga is megélt. Így például a kenyérsütés előkészületei (János és Julcsa), illetve a kiskondás levetett ruhája (Gyepsor, Kis kondás), vagy a - folyamatosan használatban lévő bölcső (Az Alföld parasztsága). A kiállítás nem állít emléket Veres Péter teljes életművének, azt kívánjuk megmutatni, amit itt élt meg Balmazújvároson. A politika elszólította szülőfalujától. Az emlékházról készült kiadványt itt töltheti le!